POSKYTUJEME:

Asistenčné služby

Rallye Rejvíz 2011
30.05.2011

V dňoch od 25. do 29. mája sa v tradičnom nádhernom prostredí českých Jeseníckych hôr konal už jubilejný v poradí 15. ročník najprestížnejšej európskej súťaže záchranárov - Rallye Rejviz.

Na tejto súťaži sa tohto roku zúčastnili dokopy 4 posádky Košickej záchranky, z toho dve v národnej kategórii RZP (bez lekára) z celkového počtu 26 tímov a dve posádky súťažili v národnej kategórii RLP (posádka s lekárom) kde bolo dokopy 23 súťažných tímov.

Počas dvoch plne vyťažených dní záchranári absolvovali dokopy 13 náročných súťažných úloh rozdelených do etáp, ktoré sa konali väčšinou v daždi cez deň ale aj v noci.

Nebola núdza o dramatické vynikajúco nasimulované úlohy, ktoré posádky vtiahli do náročného deja, kde neraz šlo doslova „o život“ aj členom samotných posádok. Organizátori súťažiacich absolútne nešetrili a pripravili im naozaj náročné úlohy, pred ktorými má v reálnom zásahu každý z nás obrovský rešpekt.

Počas súťaže museli záchranári napríklad oživiť 16.mesačné dieťa, ktorému staršia sestra podala v zápale hry lieky. Boli taktiež vystavení nepríjemnej stresovej situácii, kedy zvyšok posádky musel zachraňovať svojho kolegu, ktorého pri „výjazde“ zasiahol elektrický prúd . V zapätí sa museli vysporiadať s hromadným nešťastím v stanici metra, o pár desiatok minút už pomáhali tehotnej žene v pokazenom aute v lese, odkiaľ išli zlaniť bez istenia z 3. poschodia budovy, kde boli ubytovaní ... A to ani z ďaleka nebolo všetko ...

Po ukončení súťaženia na druhý deň poobede sa konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov v jednotlivých kategóriách, kde sa potvrdilo, že momentálne Košická záchranka patrí k tým najlepším nie len na Slovensku ale aj v Čechách.

Posádka v zložení Bc.Imrich Bakši – Bc.Mária Sakmárová obsadili krásne 3.miesto a ako trefne poznamenal moderátor pri vyhlasovaní najvyššej priečky „národnú Slovenskú súťaž posádok RZP“ v kategórii, kde je tradične najsilnejšia konkurencia, vyhrala opäť Košická záchranka tentokrát v zložení Mgr.Ľubica Lukáčová a Róbert Gábor“ . Výsledková listina: http://www.rallye-rejviz.cz/rr_2011.htm

Len pre zaujímavosť prvých 7 priečok v národnej kategórii RZP obsadili slovenské posádky. Pre úplnosť dodávam, že obe zvyšné posádky RLP sa v ťažkej konkurencii umiestnili druhej polovici štartového poľa.

Po vyhlásení výsledkov nasledovala neodmysliteľná „spanilá jazda“ všetkých zúčastnených sanitiek, ktoré mali zapnuté majáky a sirény. Jedná sa istým spôsobom o poďakovanie ľudom v danej oblasti a je to nezabudnuteľný zážitok nie len pre súťažiacich, ale hlavne pre rodičov a ich ratolesti.

Úspešná účasť na takýchto podujatiach sa v odborných kruhoch považuje za najlepšiu spätnú väzbu pre samotných záchranárov, ako aj potvrdenie kvality svojich zamestnancov pre jednotlivých poskytovateľov prednemocničnej neodkladnej zdravotníckej pomoci.

Tešíme sa ďalšie medzinárodné meranie síl, kde dúfame, opäť potvrdíme naše dominantné miesto, ktoré nám tohto roku právom patrí v rámci Česko – Slovenskej záchranárskej obce.