27. January 2021,
meniny má Bohuš.O násAktuality

História záchranky

Základné informácie

Dotazník spokojnosti

Kultúrne/športové akcie

ISO Certifikát kvality

Politika kvality

Povinne zverejňované dokumenty

Pochvaly a uznania

Kurzy prvej pomoci

Interná sekcia

Ochrana osobných údajov (GDPR)

Ako poskytnúť prvú pomoc?

Vzdelávanie, súťaže a cvičenia

Podujatie a MH KZ 2018MH KZ 2018


ISO

ORGANIZOVALI SME:
Záchrana 2015

Z2013

POSKYTUJEME:
Kurzy prvej pomoci

Asistenčné služby

Záchranky možno prídu o časť svojich príjmov
30.12.2011

(Zdroj: SITA)

 

Záchranky možno od februára budúceho roku prídu o časť svojich príjmov. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž do pripomienkového konania predložilo návrh nového cenového opatrenia. To chce upraviť cenu starostlivosti, ktorú poskytujú ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci, ale aj cenu za kilometer jazdy záchranky. Rezort chce i týmto spôsobom nájsť zdroje potrebné na rast platov lekárov. "Vzhľadom na potrebu vykrytia zvýšených nákladov poskytovateľov je snahou ministerstva hľadať zdroje, a to externé a aj priamo v systéme. Jedným z možných vnútorných zdrojov je aj presun prostriedkov zo záchrannej zdravotnej služby do iných segmentov zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje rezort.

Zmeny by podľa jeho odhadov mali priniesť v nasledujúcich rokoch pre zdravotné poisťovne úsporu asi 4,7 mil. eur ročne. Príjmy záchraniek by klesli o približne 12 %. Ministerstvo navrhuje úpravu pevnej ceny zdravotnej starostlivosti poskytovanej ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci z mesačnej platby 16 928,90 eur na 15 236,01 eur. Aktuálne je na Slovensku 154 takýchto záchraniek, v prípade schválenia zmeny by sa tak výdavky poisťovní v roku 2012 znížili o 3,128 mil. eur. Cena za kilometer jazdy záchrankou by mala klesnúť z 0,70 eur na 0,60 eur. V tom prípade by výdavky poisťovní išli v budúcom roku dole o 1,573 mil. eur.

Rezort zmenu odôvodňuje nedostatkom zdrojov. Argumentuje, že pri očakávanom poklese rastu ekonomiky sa výber poistného od ekonomicky aktívnych poistencov zníži o asi 40 až 50 mil. eur ročne. Napriek tomu parlament schválil nižšiu platbu štátu za jeho poistencov, ako odklepla vláda. Aktuálne zodpovedá 4 % sadzby z vymeriavacieho základu, čo je o 112 mil. eur menej oproti pôvodne schválenej výške platby vo vláde. Táto znížená suma predstavuje na jedného poistenca na mesiac 30,76 eur. Odhadovaná potreba finančných zdrojov na navýšenie platov lekárov je pritom podľa rezortu asi 35 mil. eur. Predpokladané úspory verejných zdrojov v dôsledku liekovej reformy odhaduje ministerstvo na 60 mil. eur.DISKUSKA
Pridať príspevok
Diskusia neobsahuje žiadny príspevok, vložte príspevok ako prvý.
© Košická Záchranka 2020
Podpora IT   Technické riešenie MiBeŠperky swarovski RS 2009 *
*